Dowiedz się więcej o badaniach operatorów Bielsko na www.testypsychologiczne.com.pl.

Gdy mowa o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zazwyczaj łączymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je wykonać. Obowiązek taki prawo nakłada też na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych sprzętów. Dlaczego zachodzi taka konieczność i na czym badania tego rodzaju polegają?

Czy badania operatorów są konieczne?

Ustawa jasno określa, jakie grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których wysoka sprawność psychofizyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób trzecich. Poza tym, jeśli chodzi o warunki, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często zdarzają się wypadki, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i dlatego robienie tego rodzaju kontroli jest wymagane.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się kierowców i operatorów, mają tę samą istotę. Bada się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie zmierzchowe, a także poziom koncentracji, zdolność oceny odległości i prędkość reakcji. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe twierdząco lub przecząco, używana jest również specjalna aparatura. Zwykle nie trwają one dłużej niż trzydzieści minut.
Jeśli chodzi o to, jak długo wyniki zachowują ważność, to jest to uzależnione głównie od wieku badanego. Zwykle są to 3-4 lata, a dla osób powyżej 50 roku życia – 1-2 lata.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]