Jeśli szukasz złotej monety, skieruj się na tę stronę.

Ludzie zainteresowani inwestycją w złoto mogą skorzystać z wielu różnych metod: zbierać biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek powiązanych z rynkiem kruszców lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w branże gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Kolejną strategią jest zakup złota inwestycyjnego, które oferowane jest w postaci sztabek i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są emitowane w limitowanym nakładzie

Monety ze złota kojarzymy na ogół z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, zwane również lokacyjnymi, czy to ze złota czy z drugich kruszców, odróżniają się od nich pod kilkoma względami. Przede wszystkim monety bulionowe są wybijane w celu lokowania w nich środków finansowych, z tej przyczyny ich nakład w danym roku nie jest limitowany, a poniekąd wyznaczany przez popyt na rynku. Złote monety bulionowe nie są emitowane w kolekcjach tematycznych bądź w nawiązaniu do pamiętnych rocznic, więc ich rewers czy awers bardzo rzadko ulega zmianie. W większości wypadków złote monety bulionowe bite przez daną mennicę różnią się od siebie wyłącznie rocznikiem emisji. Znamienne jest to, iż wiele monet bulionowych, mimo uznawania ich za środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału ustalonego w walucie, a ich aktualną wartość określa waga i czystość wykorzystanego do ich wybicia kruszcu. Plusem monet bulionowych jest to, że są znane w każdym zakątku świata, a ich ewentualna sprzedaż jest mniej obciążona ryzykiem straty aniżeli regionalnych monet kolekcjonerskich.

Rodzaje złotych monet bulionowych

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jednak mennice wybijają również monety o nominale 1/10 czy 1/2 oz złota. Warto wiedzieć, iż monety bulionowe bite są zazwyczaj ze złota najwyższej próby, czyli .999, ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle bądź Krugerrand z Południowej Afryki wybijane są 22 karatowego złota. Gdy monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to najczęściej na celu wzmocnienie monety, a przez to zmniejszenie ryzyka jej zniszczenia. Takie monety z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są oznakowane świadczy o ilości czystego złota, z którego zostały wybite.

W ofercie polskich dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez trudu natrafią na najpopularniejsze z nich, a więc wspomniane wcześniej Krugerrandy, Pandę czy Liść Klonowy.

ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]