Szukasz srebra w sztabkach? Wejdź na https://tinyurl.com/yg6py56h.
Powszechnie wiadomo, iż inwestowanie w metale szlachetne jest doskonałym sposobem na lokowanie środków finansowych, który po pewnym czasie daje namacalny dochód. Najpopularniejszym teraz kruszcem inwestycyjnym jest zdecydowanie złoto, jednak w ostatnim czasie srebro przestało być traktowane tylko jako metal przemysłowy i wróciło do łask coraz większej grupy inwestorów, zarówno tych z dużym, jak i skromniejszym potencjałem finansowym.
Czy opłaca się inwestować kapitał w srebrne sztabki?
Złoto pojawia się w naturze 17-krotnie rzadziej niż srebro, trzeba natomiast zaznaczyć, że cena rynkowa srebra w porównaniu do ceny złota nie odpowiada tej proporcji ilościowej i zawsze jest o wiele niższa. Nabycie srebra jest jednakże dobrym pomysłem dla osób, które chcą zróżnicować swój portfel, a które nie posiadają kapitału pozwalających na nabycie większych ilości złota. Powinno się jednak mieć świadomość, iż ze względu na swoje właściwości, srebro jest w szerokim zakresie stosowane w różnych gałęziach przemysłu co skutkuje tym, że jego wartość mocniej reaguje na problemy pojawiające się na rynku. Łatwo to swoją drogą dostrzec studiując historię jego ceny z minionych dwóch dekad. Z tej także przyczyny lokata środków w srebro łączy się z wyższym ryzykiem niepowodzenia, dlatego polecana jest osobom rozeznanym w prognozowanej i bieżącej sytuacji na rynku kruszców. Można jednak zakładać, iż zapotrzebowanie na srebro nieustannie będzie się utrzymywało, a wraz z postępującym rozwojem medycyny, elektroniki czy fotowoltaiki, w których srebro jest często stosowane, a także niemijającej popularności srebrnej biżuterii, można zakładać, że jego cena będzie z czasem wzrastać.
Sztabki srebra – zamawiać duże czy małe
Na wzór złota, srebro w sztabkach odlewane jest w kilku wagach, co ułatwia skonstruowanie portfela, pozwalającego sprzedaż w zależności od potrzeb małych bądź dużych jego ilości. Te najmniejsze, a zatem także najbardziej „na kieszeń” statystycznego Polaka, to sztabki o ciężarze 100 g i 50 g oraz 1 uncji trojańskiejczyli (31,1 g). Naturalnie, gdy zamówimy sztabkę o większej wadze, tak naprawdę wydamy na srebro mniej, należy aczkolwiek pamiętać, że nie da się podzielić sztabki i w przypadku chęci jej odsprzedaży musimy znaleźć kogoś, kto weźmie ją w całości. W związku z tym jeśli sztabki srebra mają służyć również jako asekuracja na czas kryzysu, należałoby zdecydować się na zakup sztabek o różnych ciężarach, by mieć możliwość w przyszłości wymienić na gotówkę tylko tyle kruszcu, ile rzeczywiście potrzeba. Można również zainwestować w odpowiednio droższe srebrne combibary, to znaczy połączone 1-gramowe sztabki srebra, które daje się łatwo rozłamać. Minusem zakupu srebra, czy to w sztabkach czy w monetach bulionowych jest to, iż – w odróżnieniu od złota – jego kupno oraz sprzedaż obarczone są VAT-em.
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]