Pomimo, że w zasadzie każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, masa Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji wobec Rosji jako reakcja Zachodu na konflikt zbrojny na Ukrainie. Ale system SWIFT używany jest już od lat 70-tych XX w. i stanowi jeden z podstaw wydajnego działania bankowości światowej.

Jak działa system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast ten skrót stosuje się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie znacznie bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to najpopularniejszy, jednakże nie jedyny funkcjonujący dzisiaj system tego rodzaju. Nie licząc m.in. w Polsce funkcjonują dodatkowo z systemów: Elixir, SEPA i SORBNET.Na świecie wykorzystywane są także różne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na terenie danego państwa.

Czym zatem wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on prawie wszystkie państwa świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 10 tysięcy, ale również giełdy, domy maklerskie oraz wiele innych instytucji finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Dopuszczalne jest także przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – przedstawiamy kody BIC największych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka znaleźć taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC kilku znanych banków, mających oddziały w Polsce.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]