Zobacz, gdzie zamówić kapustę kiszoną ekologiczną.
Jedyny w swoim rodzaju smak kwaszonej kapusty jest integralną częścią słowiańskiej kuchni. Jest ona komponentem szeregu potraw i przeciętny Polak stosunkowo często gości ją na swoim stole. I bardzo dobrze, ponieważ kapusta kwaszona to niezmiernie zdrowe pożywienie.
Witaminy z grupy B i liczne minerały i witamina C – co znajdziesz w kapuście kiszonej?
Kapusta kiszona, czy też kwaszona, gdyż tych przymiotników używa się zamiennie, to jeden z tych artykułów spożywczych, które powstało za sprawą poszukiwania przez człowieka sposobu na kilkumiesięczne magazynowanie pożywienia. Na skutek wystawienia na działanie fermentacji mlekowej, cienko poszatkowane liście białej kapusty stają się zdatne do spożycia przez długi czas. Niegdyś jedzenie kwaszonej kapusty umożliwiało uzupełnienie potrzebne witaminy czy składniki odżywcze, których zdobycie zimą było o wiele bardziej skomplikowane niż obecnie. A wypada podkreślić, iż w kapuście kwaszonej jest dużo substancji, które są nieodzowne dla właściwego działania naszego organizmu. To kapitalne źródło witaminy C, która podnosi odporność na przeziębienia, witaminy K wspierającej kości i układ sercowo-naczyniowy oraz mającej dodatkowo właściwości przeciwbólowe i antybakteryjne, a także witaminy A. W produkcie tym znajdują się również inne kluczowe dla ustroju witaminy, a więc te z grupy B (przykładowo B9, B5, B2). Oprócz tego, kwaszona kapusta to źródło m.in. potasu, wapnia i błonnika pokarmowego. Jednocześnie to żywność o niskiej wartości kalorycznej, więc poleca się jej spożycie osobom trzymającym dietę.
Jak wykorzystuje kiszoną kapustę w kuchni
Kiszona kapusta na naszych talerzach spotykamy zarówno w dodatkach do potraw, jak i jako kluczowy ich składnik. Na surowo najczęściej je się ją jako surówkę z tartą marchewką lub siekaną cebulką, która pasuje do dań z kartofli oraz ryb, a rzadziej na słodko – z dodatkiem odrobiny cukru. To też składnik, który świetnie harmonizuje z borowikami oraz czerwonym mięsem, toteż wykorzystuje się ją w nadzieniu do pasztecików, łazanek i pierogów. Naturalnie, bez kapusty kwaszonej nie mielibyśmy najsmaczniejszych polskich dań – kapuśniaka, bigosu czy góralskiej kwaśnicy.
Generalnie każda babcia ma swój sposób na kapustę kiszoną, lecz obecnie sporadycznie zakwasza się ją w mieszkaniu, gdyż nie ma już konieczności składowania jedzenia na zimę. Kwaszoną kapustę w wielkich oraz niewielkich pojemniczkach bez trudu kupić można w dowolnym sklepie, a także można złożyć na nią zamówienie przez internet. Polscy producenci mają w swojej ofercie również ekologiczną kapustę kiszoną.
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]