Więcej szczegółów o barszczu czerwonym z zakwasu.

To nieprawda, że barszcz czerwony to zupa wyłącznie na święta, którą podajemy zwykle w czasie Wigilii czy też ważnych rodzinnych imprez okolicznościowych. W domach, w których zwyczaj podawania dwudaniowych posiłków nadal się utrzymuje, barszcz czerwony często spotykany jest na stołach nie tylko pod postacią zupy, lecz również jako dodatek do wielu dań.

Barszcz czerwony – pasuje do ziemniaków i do krokietów z grzybowym nadzieniem

Zdaje się, iż barszcz czerwony to banalny do ugotowania wywar z buraków, który sam w sobie nie jest bardzo pożywną potrawą. Lecz właśnie jego lekko słodki, a przy tym kwaskowaty aromat powoduje, iż perfekcyjnie łączy się on z innymi smakami. Popularnych “wkładek” do barszczu czerwonego jest mnóstwo – niektórzy wrzucają do niego uszka z mięsem, grzybami albo kapustą, inni wolą w nim kiełbasę, jajo i ziemniaki. Barszcz czerwony to nie tylko danie obiadowe, ale też pyszna przekąska lub ciepła kolacja – gorący kubeczek tej zupy bardzo dobrze podkreśli smak chrupkiego pasztecika z pieczarkami lub bułki drożdżowej z kapuścianym nadzieniem.

Należy wspomnieć, iż barszcz czerwonynie jest zupą zbyt tuczącą, jeżeli nie jest zabielony śmietaną. Danie to uznawane jest za zdrowe, bo dostarcza organizmowi witaminy z grupy B i witaminę C, kwas foliowy, mangan, a także dużo żelaza, dlatego zaleca się je osobom chorującym na anemię. Z kolei z uwagi na fakt, że podstawą tej potrawy są buraki zawierające sporo cukru, a jednocześnie nieraz je się ją z dodatkami mających w składzie znaczne ilości węglowodanów, muszą na nią uważać osoby, u których rozwinęła się cukrzyca.

Barszcz czerwony na zakwasie z kiszonych buraków ma silniejszy smak

Nie istnieje uniwersalny przepis na barszcz z buraków – każdy szef kuchni korzysta z preferowanych przez siebie dodatków i w inny sposób przyprawia tę zupę. Jedni kochają barszcz na ostro, dobrze pieprzny, pozostali wsypują do niego nieco cukru, aby uwydatnić naturalny słodkawy smak buraka. Jedno za to jest pewne – barszcz czerwony smakuje wybornie, jeżeli przygotuje się go z użyciem zakwasu. Zupa na zakwasie z buraków kiszonych ma mocniejszy, kwaśny posmak oraz wyrazisty czerwony kolor, a przy tym dostarcza organizmowi więcej zdrowych minerałów i witamin. Zakwas z buraków kwaszonych można oczywiście przyrządzać samemu, lecz okres fermentacji – zależnie od panujących w mieszkaniu warunków – trwa w okolicach tygodnia. Jeśli jednak nieoczekiwanie najdzie cię ochota na to danie, w żadnym razie nie musisz na nie czekać – wystarczy, że kupisz buteleczkę zakwasu na barszcz czerwony w sklepie lub online.

"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]