Wspaniały wygląd i oryginalny, jak na topaz, kolor to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, od dawna szczycącego się dużym uznaniem entuzjastów ozdób. Choć na początku nietrudno pomylić się, iż to inny minerał, topaz mistyczny jest naprawdę normalnym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są efektem odpowiedniej techniki produkcji – naturalny topaz jest podczas niej wystawiany na działanie gorąca i pokrywany cienką warstwą metalu szlachetnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny wygląda tak dobrze.

Topaz mistyczny – co rzutuje na jego barwę?

Odcienie, jakie przybiera topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od kruszcu, z jakim jest połączony. Najczęściej widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia zaś, że topaz ma fioletowy odcień, niebieski zaś jest efektem podgrzania kamienia bez żadnych domieszek. Najlepsze efekty daje wykorzystywanie czystego topazu – szczególnie wydobywanego w Afryce, Brazylii oraz Azji.

Ozdoby z topazem mistycznym

Jak przed chwilą napisaliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są bardzo doceniane przez złotników. Często używają go zatem do wyrobu naszyjników, kolczyków i broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż tylko do wieczorowych kreacji – świetnie prezentuje się również w pracy. Ważna okazuje się też mnogość kolorów, sprawiająca, że łatwiej możemy dobrać biżuterię do danej kreacji.