Szukasz obrączkek Kraków? Wejdź na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest nad wyraz emocjonującym dniem życia. Ceremonia ta łączy Państwa Młodych do końca życia, a znakiem ich uczucia, oddania i lojalności są obrączki ślubne, które wkładają sobie na palce.

Dzieje i wierzenia dotyczące obrączek

Pierwotnie nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, z tej przyczyny mają one wspólną historię, która sięga aż do Starożytności. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego podarowanie żonie pierścionka stało się częścią ceremonii ślubu. Panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilka stuleci później, o czym jednak niewiele osób wie. Już wcześniej miały miejsce sytuacje, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyruszali na wojenne eskapady, jednakże obyczaj ten spopularyzował się dopiero w minionym stuleciu, a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, że w domu czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W Polsce nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jednak w innych państwach, jak na przykład we Włoszech, w Turcji, w Irlandii albo w Kanadzie, wsuwa się je na lewą rękę, którędy zgodnie z tradycyjnymi zabobonami biegnie mityczna “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz poszukuje obrączek ślubnych wspólnie, jakkolwiek tradycja powiada, że kobieta nie powinna za nie płacić, ponieważ jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki – wygraweruj imiona małżonka, cytat albo datę ślubu

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się mniej krzykliwą stylistyką. Na przestrzeni stuleci sporządzano je z różnorodnych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (takie jak miedź lub stal) uosabiające moc uczucia. Współcześnie do ich wytworzenia używa się z reguły platyny oraz złota, które są oznaką ufności w stosunku współmałżonka. Naturalnie, są one także często zdobione kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż najczęściej nabywane są ponadczasowe, proste pierścienie ze złota i delikatne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch typów złota (np. białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają też często w ofercie grawerunek. Można zatem spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka bądź ważny dla małżonków cytat.

Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]