Dowiedz się więcej o silniku DC na ultrarobotics.pl.

Mnóstwo rzeczy, które użytkujemy każdego dnia i bez których byśmy sobie nie poradzili, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Bezszczotkowe albo szczotkowe, małe lub duże, te silniki odmieniły nasze życie, tymczasem statystyczny obywatel zwykle nie ma świadomości tego, jak są one zbudowane ani jak działają te urządzenia.

Co wypada wiedzieć o silnikach DC?

Rolą silników na prąd stały jest przekształcenie energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa zaznacza, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od nieomalże 200 lat i nie są zasługą jednej osoby. Do ich konstrukcji, dalszego rozwoju i w konsekwencji ich wprowadzenia do ogólnego użycia w różnego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki i badania czołowych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak m.in. Thomas Davenport, Michael Faraday czy Gaston Planté. Silniki elektryczne DC składają się ze rotora, komutatora, nieruchomego stojana, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne i szczotek. Współcześnie na co dzień stosowane są również silniki bezszczotkowe, które głównie z uwagi na brak tej dość awaryjnej części, są uznawane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są ogólnie cenione za bezszelestne działanie, jak równieżwyjątkową niezawodność.

Silniki DC nie tylko do zastosowań przemysłowych

Teza, że silniki DC są stosowane praktycznie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli posiadasz czytnik CD lub korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich napędach z pewnością wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneDC są podzespołem samochodów i pociągów sterowanych na odległość, czyli zabawek, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które niewątpliwie kupimy też naszym synom i córkom. Silniki tego typu użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych potrzebnych w licznych branżach przemysłu, między innymi produkcyjnej, budowlanej czy wydobywczej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne będą normalnością, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby modne hulajnogi, rowery elektryczne oraz segwaye. Z silników DC korzystają również hobbyści do realizacji autorskich zautomatyzowanych prototypów z zakresu robotyki oraz mechaniki.

Choć silniki prądu stałego o niedużej mocy bez przeszkód da się zamówić w sklepach dla hobbystów albo z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego użytkowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo silniki od najlepszych marek.

Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]